0

تئوری اجاق چهار شعله

دسته بندی ها : توسعه فردی ۱ اسفند ۱۳۹۷ امیرعلی بهلگردی 232 بازدید
تئوری اجاق چهار شعله

 

تئوری اجاق چهار شعله تا حالا فکر کردید که زندگی ما از جانب چه بخش هایی بیشتر تاثیر می گیرد؟ در واقه شعله های زندگی ما چه ها هستند؟

تئوری اجاق چهار شعله راجع به این مسئله صحبت می‌کند. بر اساس این تئوری زندگی افراد از چهار عامل: خانواده ، دوستان ، شغل ، سلامت تاثیر می گیرد

اما چرا اجاق و چرا چهار شعله ؟

اجاق چهار شعله

بر اساس این تئوری این چهار شعله هستند که زندگی ما را گرم نگه میدارند و سایر عوامل زیرمجموعه این چهار شعله هستند مثلا اگر تحصیل میکنید تحصیلی کردن شما زیرمجموعه شغل شما حساب می شود .در کل این چهار شعله هستند که زندگی را برای ما متعادل یا نا متعادل می کنند.

مهمترین مسئله ای که تئوری اجاق چهار شعله راجع به آن صحبت می کند این است که افراد موفق سه تا از این شعله ها را روشن نگه می دارند و افراد خیلی موفق فقط دو شعله را روشن نگه می دارند .در واقع منظور این تئوری این است که باید برای موفقیت حداقل دو تا از این چهار شعله را و حداکثر سه تا از این چهار شعله را روشن نگه داریم. دقت کنید که این تئوری نمی گوید که نمی توانیم هر چهار شعله را روشن نگه داریم ،ولی معتقد است که روشن بودن هر چهار شعله زیر ظرف زندگی ما فقط تعادل ایجاد می کند ولی باعث پختگی ما در راه موفقیت و رسیدن به رسالت و مقصد نهایی ما نمی شود.

هنوز نیاز به بحث هست

 حال ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چرا این چهار شعله در کنار هم نمی توانند برای ما موفقیت ایجاد کنند ؟ یا اینکه این سوال پیش بیاید که نمی شود این چهار شعله را به نوعی ادغام کرد ؟ یعنی آیا واقعا راهی وجود ندارد که ما بتوانیم هم موفق بشویم و هم به تمام ابعاد زندگی مان برسیم ؟

بر اساس این تئوری اجاق چهار شعله نه

 این تئوری معتقد است هر فرد یا باید زندگی متعادل بدون موفقیت و یا زندگی نامتعادل و موفق را انتخاب کند.. پس گاهی مجبوریم بعضی از این شعله ها را در زمانهای خاصی خاموش نگه داریم تا بتوانیم زندگی رو به موفقیت داشته باشیم .

سوال دیگری که پیش می آید این است که مگر می شود خیلی از مسائل زندگی مثل خانواده را نادیده گرفت؟

توجه داشته باشید عزیزان ما راجع به موفق شدن صحبت می کنیم. همانطور که همه شما بار ها شنیده اید ما برای بدست آوردن برخی چیز ها باید چیز هایی را از دست بدهیم پس این تئوری برای افرادی است که در مسیر موفقیت هستند و افردی که در مسیر موفقیت هستند میدانند که باید از یک سری مسائل چشم پوشی کنند. فعلا تا به اینجا مبحث را از من بپذیرید تا جلوتر بیشتر توضیح بدهم.

سوال دیگر این است که پس بیل گیتس و افراد موفق مانند او چه می کنند؟ آن ها که همه شعله های زندگیشان روشن است؟

بله دقیقا درست است چون آن ها مسیر موفقیت را پشت سر گداشته اند و الان زمان آن است که به زندگی متعادل خود برسند. قطعا تمام این افراد در زمان شروع تصمیم گرفتند که خیلی از خواسته های خود را کنار بگذارند . در واقع تصمیم گرفتند که شعله هایی را خاموش کنند.

 شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا واقعا هیچ راه حلی وجود ندارد ؟

پاسخ من این است:  چرا وجود دارد و می‌توان برای آن سه راهکار موثر نام برد.

 راهکارهای موثر برای ایجاد تعادل بیشتر و رسیدن به موفقیت در زندگی:

محدودیت ها –
اجاق چهار شعله

 قبول کردن محدودیت ها: باید قبول کنیم که در مسیر رسیدن به موفقیت همیشه محدودیت هایی برای ما وجود دارد ممکن است این محدودیت ها در خانواده در ، در شغل ، در سلامت و مثلا در ورزش کردن و یا در ارتباط ما با دوستانمان باشد پس به جای اینکه  کنیم از این محدودیت‌ها چشم‌پوشی کنیم آنها را به نوعی بپذیریم و سعی کنیم راه حل مناسبی برای رد شدن از این محدودیت ها بیابیم.

برونسپاری –
اجاق چهار شعله

 برون سپاری کارها: برون‌سپاری به این معناست که وقتی شما در کاری تخصص ندارید و یا به زمان کافی برای انجام آن ندارید  ، انجام آن کار را به دیگران بسپارید با برون‌سپاری شما هم می‌توانید در هزینه‌های تان و هم در زمان تان صرفه جویی کنیم همچنین برون سپاری یکی از راهکارهای مدیریت زمان است. برون سپاری می تواند در سطوح فردی و حتی در سطوح سازمانی با عقد یک قرارداد انجام بگیرد. و برون سپاری یکی از راحت ترین و ساده ترین راهکارهای محول کردن کارها به دیگران است. از دیگر راهکارهای محول کردن کارها به دیگران می‌توان به تفویض اختیار و تمرکززدایی اشاره کرد.

فصل های زندگی –
اجاق چهار شعله

 جدا کردن فصل های زندگی: شاید شما نتوانید در مسیر موفقیت همه این شعله ها را با هم روشن نگه دارید گول اما با فصل‌بندی زندگی خودتان می‌توانید تعادل نسبی بین کارها و زندگی ایجاد کنیم. مثلا در تابستان می توانید شعله خانواده و شغل را روشن نگه دارید و حتی می توانید در تابستان شعله دوستان را به این شغل ها اضافه کنیم چون تابستان فصل تعطیلات است. حتی در عید نوروز نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. یا حتی می توانید این کار را برای بازه های کمتر مثل یک ماهه و یا بازه های بیشتر مثل شش ماهه یا یک ساله انجام بدهید. در واقع منظور از فصل اینجا فصل‌های  طبیعی مانند بهار و تابستان نیست ، منظور فصلهای زمانی زندگی ماست و این فصل ها ممکن است حتی تا دو سال طول بکشند.

با تمام تفاسیری که در بالا خواندید هنوز سوال دیگری وجود دارد.اگر فقط یک شعله را روشن نگهداریم چه می شود؟

بیایید برای یک شعله این کار را بکنیم. مثلا من شعله شغل را روشن و زیر آن را زیاد کنم و بقیه شعله ها را خاموش کنم . به شعله های دیگر دقت بکنید. دقیقا شعله هایی هستند که با روح و روان ما سر و کار دارند . آیا این مسئله باعث آسیب ما نخواهد شد؟

قطعا برای ما مضر خواهد بود. آیا تا به حال اصطلاح workaholic را شنیده اید؟ این کلمه از ۲ کلمه work به معنی کار و alchoholic به معنای معتاد به الکل گرفته شده است. جمع این ۲ کلمه ، کلمه ای به معنای معتاد به کار را میسازند که همان کلمه workaholice است. خب این دقیقا یکی از ضرر های تک شعله ای بودن است.

حالا بیایید راجع به خانواده این مسئله را بررسی کنیم. فرزندان خانواده اگر فقط وابسته به خانواده باشند چه تبعاتی خواهد داشت؟ یا اگر مادر تمام وقت خود را برای خانواده بگذارد چه خواهد شد؟

این مقاله خلاصه کلی از تئوری اجاق چهار شعله و راهکارهایی برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی بود .همیشه برای افراد مختلف راهکارها و راه حل های بیشتری وجود دارد. سعی کنید بیشتر روی این تئوری تمرکز کنید. از آنجا که این تئوری، تئوری جدیدی است شاید بعداً تغییرات زیادی در آن ایجاد بشود ولی آن چیزی که تا الان قبول شده، همین است که بیان کردم. شما چه نظراتی راجع به این تئوری دارید ؟ در زیر این پست برای من نظرات خودتان را بنویسید.

به اینستاگرام من هم سر بزن

لطفا به سایر مقالات من هم سر بزن

 

امیرعلی بهلگردی
امیرعلی بهلگردی

کانال تلگرام رو داشته باشی ازمون عقب نمیمونی (یواشکی قندشکن بزن) عضویت در کانال تلگرام

مطالب زیر کاملت میکنه :

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  1. عارفه گفته :
    ۲۳:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۰۳

    ممنونم از این مطالب فوق العاده

  2. خیلی چیزهای جالب و خوبی دارم توی سایتتون یاد میگیرم و خیلی خوشحالم. مرررسی

  3. آقای بهلگردی، کاملا بدونید که صادقانه صحبت میکنم، شما منحصر به فرد و عااااااالی هستین. به شما تبریک میگم از قلبم…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در امیرعلی نیوز

با عضویت در امیرعلی نیوز از همه چیمون با خبر باش...